טראומה: תגובה ראשונית אצל ילדים - ילדודעס

פורטל בריאות ורווחת הילד בקהילה

מבית עמותת גושן, בליווי רופאים ואנשי מקצוע

/
/
טראומה: תגובה ראשונית אצל ילדים

טראומה: תגובה ראשונית אצל ילדים

רוב הילדים חווים דברים מלחיצים במהלך התפתחותם כגון מחלות, פרידות או בעיות כלכליות במשפחה. אלה יכולים להיות מלחיצים, אך ברוב המקרים, הם אינם טראומתיים. טראומה היא אירוע בו האדם היה עד למוות, או איום על החיים, פגיעה או תקיפה גופנית משמעותית.

כיצד לעזור לילדכם מיד לאחר אירוע טראומתי

אם ילדכם חווה אירוע טראומתי, כגון תאונת דרכים, פיגוע או פגיעה גופנית, הוא עשוי לחוש מפוחד או לחוץ. אלה תגובות טבעיות ונורמליות. עם סיום האירוע אצל רוב הילדים יתחיל תהליך התאוששות טבעי. 

תגובתו של ילד לאירוע טראומתי תלויה בכמה דברים – גילו, האם חווה אירוע טראומתי בעבר, ואיזו תמיכה הוא מקבל מבני המשפחה, מחברים ובבית הספר.. זו הסיבה לכך ששני ילדים שחווים אותו אירוע טראומתי – למשל תאונת דרכים – עשויים להגיב בצורה שונה. אף שבאופן טבעי, הילדים עשויים להרגיש רע מאוד אחרי אירוע טראומתי, רובם מתמודדים ומתאוששים עם הזמן.

תגובות שונות לאירוע טראומתי שיכולות להופיע אצל ילדים שונים:

אם ילדכם חווה אירוע טראומתי, הוא עשוי:

 • לחוש מבולבל או מודאג, או להאשים את עצמו במה שקרה
 • להרגיש עצוב, כועס, עצבני, אשם או מבויש
 • להתווכח, לא לציית לכללים, לחוות התפרצויות זעם
 •  להיצמד להורים או להימנע מקרבתם של אנשים אחרים
 • לא להצליח פתאום לעשות דברים שידע לעשות לפני האירוע הטראומתי – לדוגמה, יתקשה להתלבש לבד או יחזור להרטיב במיטה
 • להראות סימני מצוקה גופניים – למשל, לחוות כאבי ראש או כאבי בטן, או להיבהל בקלות
 • להתקשות לישון או להתרכז
 • לחלום חלומות מפחידים
 • לנסות  להתרחק מדברים שמזכירים את האירוע.

הגישה המומלצת כלפי ילד שחווה אירוע טראומתי

מיד לאחר האירוע הטראומתי, עשו את הדברים החשובים הבאים:

 • בדקו סימני מחלה, פגיעה או הלם ופנו לקבלת סיוע רפואי בעת הצורך. אם הילד חיוור או מזיע בקלות , הדופק שלו חלש או מהיר והוא סובל מסחרחורות, או שאינו מצליח להגיב לדבריכם, הוא כנראה נפגע חרדה. זוהי תגובה נפוצה וטבעית, אך יש לקיים מעקב צמוד. אם התגובה הולכת ודועכת מהר, סימן שיש התאוששות טבעית. אם התגובה לא דועכת או אם יש לכם ספק כלשהו, פנו לבית החולים הקרוב או התקשרו למד"א. 
 • שמרו על חום הגוף של ילדכם והציעו לו מזון ומשקה בשעות הארוחה הרגילות. אם הוא אינו רוצה לאכול או לשתות הרבה בהתחלה, זה בסדר. התיאבון נוטה להצטמצם מיד לאחר אירוע טראומתי.  
 • מצאו מקום מוגן ובטוח לילדכם. אם מדובר בילדים צעירים, חפשו אזור שבו יוכלו לשחק, לצייר ולקרוא בהשגחה. אם מדובר בילדים גדולים יותר ובני נוער, חפשו אזור שבו יוכלו להאזין למוזיקה, לדבר עם חברים או לעשות פעילויות יצירה. אם אפשר, נסו למצוא חלל שבו לא קיימים דברים שמזכירים את האירוע.
 • בלו ביחד עם ילדכם, והקשיבו לו אם הוא רוצה לדבר. חבקו אותו והבטיחו לו שאתם שם בשבילו.
 • הראו לילדכם כיצד להתמודד באופן רגוע וחיובי. דברו על רגשותיכם בהווה או בעבר. לדוגמה, "כן, נבהלתי מאוד כשהמכונית התנגשה בנו, אבל עכשיו אנחנו בטוחים". ילדים מתבוננים בהוריהם כדי להבין כיצד להתנהג, ולכן, אם אתם מבוהלים, הם עלולים לחשוב שהסכנה עדיין נמשכת . אם אתם מגלים שאינכם יכולים לדבר ברוגע על האירוע, או שאתם מדברים עליו יותר מדי, בקשו מחבר קרוב לשמש כמאזין תומך.
 • עודדו את ילדכם לבלות עם מבוגרים וילדים אחרים ששומרים על רוגע ושלווה, כגון בני משפחה או חברי משפחה. אם ילדכם רואה שמישהו מוטרד מאוד, אמרו לו מדוע. לדוגמה, "האיש הזה מאוד לחוץ ולכן הוא עדיין לא יכול להירגע. מישהו ידבר איתו ויעזור לו להירגע".
 • תנו לילדכם הצעיר צעצוע מיוחד כגון דובון או בובה. ילדים צעירים יותר ייהנו לטפל בצעצוע, להעמיד פנים שהם מאכילים אותו ומשכיבים אותו לישון. עודדו את ילדיכם הגדולים לטפל בבעלי חיים או באחיהם הקטנים. הטיפול באחרים יכול לעזור לילדים להישאר רגועים וללמוד כיצד לטפל בעצמם.
 • הרחיקו את ילדכם מידיעות אודות הארוע ככל האפשר. חדשות עלולות להיות מפחידות. הבטיחו לילדכם שתספרו לו כל מה שהוא צריך לדעת. אם ילדיכם גדולים יותר, הסבירו להם שחשוב להישאר רגועים, בטוחים ושלווים ושהקריאה בעיתון על האירוע פוגעת בתהליך ההתאוששות הטבעי.
 • ספרו לילדכם בכנות על מצבם של אנשים אחרים שנפגעו באירוע. אם חבר או בן משפחה נפצע, מת או נעלם, דברו עם ילדכם על הנושא הקשה הזה. נסו להסביר לו באופן כן ואמיתי מבלי להבהיל אותו. לאחר שהסברתם מה קרה, בדקו אם הוא מבין ועודדו אותו לשאול שאלות.

 

לעצות נוספות ומידע אודות תמיכה בילדכם בשבועות שלאחר האירוע הטראומטי, קראו את המאמר טראומה: כיצד לתמוך בילדכם בימים ובשבועות אחרי האירוע הטראומתי.

 

 

 

© raisingchildren.net.au, המידע תורגם ונערך באישור האתר Raising Children Network.

עוד מאמרים שיעניינו אותך:

לא קל להתחבר לתינוק בפגייה. הנה כמה דברים שיעזרו לכם ליצור קשר
הנה כמה דרכים בהן תוכלו להראות שאתם תומכים במשפחה ומבינים את מצבה
מה כדאי להכין לפני שהיום הגדול מגיע ולמה כדאי לצפות?
אתר האינטרנט 'ילדודעס' הוקם ע”י עמותת גושן, במטרה להוות מרכז ידע הכולל מאמרים וכלים, שמטרתו לספק ידע ומידע מקיף ונגיש להורים ולאנשי מקצוע העובדים עם ילדים.

כל הזכויות שמורות לעמותת גושן 2020

ברוכים הבאים
לפורטל 'ילדודעס!'

מומחי 'ילדודעס!' בליווי רופאים ואנשי מקצוע מובילים,
כאן עבורכם עם כל התשובות, הידע והמידע העדכני ביותר!

התפתחות, התנהגות, בריאות ואתגרים יומיומיים – של תינוקות, פעוטות, ילדים, בני נוער ושלכם ההורים.

התוכן בפורטל מתעדכן בקביעות, כך שתוכלו בכל ביקור ב'ילדודעס!' ליהנות ממידע חדש ורלוונטי.

מעוניינים להתעדכן כל פעם בחדשות הפורטל?

השאירו פרטים ותוכלו לקבל לתיבת המייל האישי שלכם את הסרטונים, הטיפים, המאמרים המקצועיים והמעשיים ביותר מטובי הרופאים והמומחים

דילוג לתוכן